Galata Köprüsü

1845

İstanbul’un gün boyunca en hareketli yerlerinden biri olan Galata Köprüsü’nün geçmişi 1845 yılına dayanmaktadır. Haliç’in iki yakasını bir araya getiren Galata Köprüsü, çeşitli yıllarda yenilenmiştir. En son, 1992 yılında çıkan bir yangının sonucunda köprü hasar görmüş ve yerine yeni bir köprü inşa edilmiştir. Çok sevilen eski Galata Köprüsü ise onarıldıktan sonra Hasköy’e yerleştirilmiştir.

İstanbul’un önemli simgelerinden biri olan Galata Köprüsü’nün gündelik yaşamın yanı sıra Türk edebiyatında ve popüler kültürde de önemli bir yeri vardır.

Alt katında restoranlar, kafe ve nargileciler bulunan, üstündeyse bitmek bilmeyen bir tramvay ve insan trafiği akan Galata Köprüsü, özellikle akşamüzeri saatlerinde İstanbul’un mutlaka görülmesi gereken manzaralarına ev sahipliği yapar.

Seyyar satıcıları, olta balıkçıları, iskelelere yanaşan vapurlar, üzerindeki insanlar ve Galata Kulesi’nin ihtişamlı görüntüsüyle Galata Köprüsü, İstanbul’un gündelik hayatına dair güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz yerlerden biri.

İletişim Bilgileri

Rüstem Paşa Mah., Fatih - İstanbul
Harita