İstanbul Ticaret Odası

1882

Kurulduğu 1882 yılından bugüne İstanbul Ticaret Odası, Türkiye ekonomisi açısından kazanılan deneyim ve bilginin en önemli adreslerindendir. Güçlü organizasyonu ve sağlam kurumsal hafızası sadece ülkemizin değil, bölge ülkelerinin ticaret hayatında da derin izler bırakmıştır.

Bugün de 380 bini aşan üye sayımız, sektörlerin temsil edildiği 81 Meslek Komitemiz ve 248 Meclis üyemizle birlikte geleceğe doğru emin adımlarla yol alıyoruz. Bu güçlü alt yapısıyla birlikte İTO, her şeyden önce medeniyetlere başkentlik yapmış İstanbul’un ve onun küresel çaplı ekonomik büyüklüğünün temsilcisidir. Ülkemiz ihracatının yarısından fazlasını gerçekleştiren, toplam bütçe gelirinin yüzde 43’ünü sağlayan İstanbul’un en büyük iş dünyası örgütlenmesi olan Odamız, Türkiye’den dünyaya açılan bir fırsat kapısıdır. Avrupa’nın en büyük dünyanın ise 5. büyük odası olmakla beraber faaliyetleri ve verdiği hizmet çeşitliliği açısından dünyanın en büyük odası olan İstanbul Ticaret Odası, iş dünyamızın dünya ile kurduğu en önemli ticari köprülerden biridir. Bu potansiyelleri ileriye taşımak adına İstanbul Ticaret Odası her yıl, her yıl çok sayıda yabancı heyeti ağırlıyor ve yurt dışı fuarlara katılıyor. İhracat pazarlarımızı genişletmek için yurt dışı fuar organizasyonlarındaki yerimizi alıyor, yabancı ülkelere ziyaretler gerçekleştiriyoruz. 500’den fazla personelimizle, yerli ve yabancı iş adamlarına danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Dünyanın 17. büyük ekonomisi olan İstanbul Ticaret Odası, ülkemizin potansiyellerini, kaliteli ürün ve hizmetlerini dünyanın pek çok ülkesinde kurduğu sağlam ticari bağlantılarla dünyaya açmaktadır. Türk özel sektörü her geçen yıl yeni pazarlarda yatırım yapıyor, iş bağlantıları kuruyor. Diğer yandan ülkemiz, yabancı sermeye için de çok cazip bir yatırım alanı olmaya devam ediyor. Siyasi istikrarıyla ve dünyanın dikkatini çeken büyüme performansıyla Türkiye, yatırımcılar ve iş yapmak isteyenlerin ajandasında ön sıralarda bulunuyor.

Tarihlerle İstanbul Ticaret Odası.

1880 Dersaadet Ticaret Odası kuruldu.
1882 14 Ocak Dersaadet Ticaret Odası Galata’da Mehmet Ali Paşa Hanı’nda ilk toplantısını yaparak faaliyete başladı.
1884 Dersaadet Ticaret Odası Gazetesi yayınlanmaya başladı.
1889 11 Mart'tan itibaren Ticaret Odaları; Ticaret, Ziraat ve Sanayi Odaları haline dönüştürüldü. Böylece Ziraat ve Sanayi Odası işlevlerini de kazanan Dersaadet Ticaret Odası 1910’a kadar faaliyetlerini Dersaadet Ticaret, Ziraat ve Sanayi Odası adı altında sürdürdü.
1910 13 Haziran'da yayınlanan bir nizamname ile Odalar, Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ziraat Odaları yeniden ayrıldı. İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası kuruldu.
1912 Dersaadet Ticaret Odası Gazetesi “Dersaadet Ticaret ve Sanayi Odası Gazetesi” adı ile yayınlanmaya başladı.
1924 İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası Mecmuası (Osmanlıca ve Fransızca olarak) yayınlanmaya başladı.
1925 Ticaret ve Sanayi Odaları Nizamnamesi yürürlüğe girdi. Odalara tüzel kişilik hakkı tanıdı ve Odalara üye olunması zorunlu hale geldi.
İstanbul Ticaret Odası 4. Vakıf Han’a taşındı.
1926 İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası’nın ilk Meclis seçimi yapıldı.
1927 Oda, Milletlerarası Ticaret Odası’na (MTO’ya) üye oldu.
İstanbul Ticaret ve Sanayi Odası Mecmuası Türkçe ve Fransızca basılmaya başlandı (1954 yılından itibaren bazı makaleler Türkçe ve İngilizce yayınlanmaya başlandı).
1928 Ülkemizde ilk fiyat indeksleri yayınlanmaya başlanarak Birleşmiş Milletler yayınları arasına girdi.
1937Esnaf Dispanseri kuruldu.
1943 Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf Odaları ve Ticaret Borsaları Kanunu yürürlüğe girdi.
1948 OECD’nin temelini oluşturan OEEC’YE dahil oldu (Bu katılım Türkiye’nin iktisadi anlamda dünyaya açılmasının temelini oluşturmaktadır)
1963 İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Sanayi Odası’nın ortak girişimiyle İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) kuruldu.
1977 İTO Vergi Ödülü uygulaması başladı.
1980 Dünya Ticaret Merkezleri Birliği’ne üye olundu.
Tüketici Şikayetleri Masası kuruldu.
1981 Her yıl Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan Ekonomik Rapor’un ilk sayısı yayınlandı.
1982 İstanbul Dünya Ticaret Merkezi A.Ş. kuruldu.
1990 Yan Sanayi Borsası kuruldu.
1993 Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’ne (ASCAME’ye) üye olundu.
1994 İTO Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı kuruldu. Kandilli’deki çok amaçlı sosyal tesisler hizmete girdi. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) fuar binası açıldı. Kadıköy Hizmet Birimi açıldı.
1995 Tescil Arşivi’nin Elektronik Ortamda Tutulması Projesi başlatıldı.
1996 İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü Odamıza verildi.
1997 Perpa ve İstoç Hizmet Birimleri açıldı.
1999 ISO-9001 Kalite Güvence Belgesi alınarak Toplam Kalite Yönetimi’ne geçildi.
2000 Eminönü’ndeki 2. Derece tarihi eser bina, yeni hizmet binası olarak restore edilerek faaliyete geçti.
Yenibosna Hizmet Birimi açıldı.
2001 İstanbul Ticaret Üniversitesi eğitime başladı.
2002 İTO, Eurochamber (Avrupa Odalar Birliği) önderliğindeki Akreditasyon Projesi kapsamında Avrupa’nın En İyi Odası olarak akredite edildi. Formula 1 İstanbul Projesi başlatıldı. İstanbul Alışveriş Festivali “Shopping Fest” hayata geçirildi.
2003 OECD Kitaplığı, İTO Bilgi ve Doküman Yönetimi Şubesi bünyesinde hizmete açıldı. İTOVİZYON Dergisi yayınlanmaya başlandı. “İstanbul Ticaret Odası Mesleki Eğitim Merkezi (İTO-MEM)” faaliyete geçti. İTO Türk Yan Sanayi Borsası’na, Dünya Ticaret Odaları Federasyonu “Küçük İşletmelere Yönelik En İyi Hizmet Ödülü” verildi.
2004 “İTO Bilgi Hattı” hizmete girerek ismi daha sonra “Çağrı Merkezi” olarak değişti. Bilgi Edinme Birimi kuruldu. Formula 1 yarış takvimine, İstanbul alındı. “Başarılı KOBİ” yarışmalarının ilki düzenlendi.
2005 KOBİ’leri ihracata yöneltmeyi hedefleyen “İhracata İlk Adım Programı” başlatıldı. Formula 1 Türkiye Grand Prix’si ilk kez İstanbul’da yapıldı.
2007 125. Kuruluş Yıldönümü kutlamaları yapıldı. Kızlarağası Mehmet Ağa Medresesi restorasyonu tamamlandı. Rüstempaşa Medresesi restorasyonu çalışmalarına başlandı.
2008 İTO’nun hem danışma hem de yürütme kurulu asil üyesi olarak yer aldığı 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı kuruldu. Frankfurt Kitap Fuarı’na Türkiye Onur Ülkesi olarak katıldı. İstanbul Ticaret Üniversitesi Küçükyalı kampüsü açıldı.
2009 İTO-SSM Teknopark’ı niyet mektubu imzalandı. Yeni Cami Hünkar Kasrı Restorasyonu tamamlandı.
2010 İstanbul Ticaret Odası AB Bilgi Merkezi açıldı. Teknopark İstanbul Projesi kapsamında yönetici şirket “Teknopark İstanbul A.Ş.” kuruldu. New York Eyaleti İstanbul Yatırım ve Ticaret Ofisi açıldı. Hünkar Kasrı Restorasyonu “Europa Nostra” ödülüne layık görüldü.
2012 İTO’nun yaptırdığı 8 adet okulun açılışı yapıldı. İl Özel İdaresi, Milli Eğitim ve İŞKUR ile birlikte yürütülen Özel İdare Mesleki Eğitim Kursları (ÖZİMEK) Projesiyle 37.751 kişi eğitim aldı.
2013 İTO ile İsveç İstanbul Başkonsolosluğu arasında iş vizesi başvurularına ilişkin anlaşma, 16 Ocak 2013 tarihinde imzalandı. İTO, Dünya Odalar Federasyonu’nun 2013 yılında Katar’da gerçekleştirdiği Dünya Odalar Kongresi kapsamındaki VIII. Dünya Odalar Yarışması’nda İstanbul Moda Atölyesi ile finale kaldı. KOBİ’lere yönelik hizmet vermeyi amaçlayan İTO Akademi Yetkinlik Temelli İnsan Kaynakları Geliştirme Projesi kapsamında İTO Akademi web portalı kuruldu.
Osmanlı tarihine meraklı yerli ve yabancı turistler için kesinlikle uğranılması gereken, tarih ile sanatı aynı anda buluşturma özelliğine sahip olan; restorasyonu İTO tarafından gerçekleştirilen 350 yıllık Yeni Cami Hünkar Kasrı, Ramazan ayında meraklılarına kapılarını açtı.
2014 Dünyanın önde gelen firmalarıyla “yuvarlak masa” toplantılarının ilki Brüksel’de gerçekleştirildi. e-İTO kapsamında, Oda hizmetleri elektronik ortama taşındı. İTO, İstanbul’daki tüm sektörleri hareketlendiren Shopping Fest organizasyonunun başına geçti. Oda’da Kredi Garanti Fonu temsilciliği açıldı. Türk Standartları Enstitüsü ile protokol imzalandı. Oda Kütüphanesi yeni yerinde ve daha etkin bir şekilde hizmet vermeye başladı.
2015 Ekonomimizi geleceğe taşımak ve ticaret hayatımıza katkı sağlayan başarıları destelemek amacıyla projelendirilen “İstanbul Ticaret Odası Ödülleri’nin ilki gerçekleştirildi. Daha iyi ve yerinde hizmet sunabilmek amacıyla İTO-Mobil Hizmet Otobüsü faaliyete geçti. Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM için 96 metrekarelik yaşayan dev İstanbul maketi hazırlatıldı. Tahkim kurallarının uygulandığı ve bağımsız bir tahkim kurumu olan İstanbul Ticaret Odası Tahkim Merkezi (İTOTAM) faaliyete geçti. “İstanbul Ticaret Odası İnşaat ve Gayrimenkul Sektörü 2023 Stratejik Eylem Planı Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul’un tanıtımını kuvvetlendirmek amacıyla Instagram’da İstanbul konulu #oneistanbul yarışması gerçekleştirildi. Oda’nın ilk İngilizce gazetesi yayınlanmaya başladı. İstanbul’un ticari arşivini muhafaza eden İTO Arşiv açıldı.


İletişim Bilgileri

Reşadiye Cad. 34112 Eminönü / İstanbul
T: (0212) 455 60 00
www.ito.org.tr
Harita